Job / Praca

  Fachowiec „Będzie Pan Zadowolony” z wizytą w firmie…

  No to tak. Serwerownia straciła zasilanie, bezpieczniki wszystkie w górze. Nic tu po IT wzywamy fachowca. Przyszedł. Stwierdził, że stycznik w głównym wyłączniku szwankuje i trzeba wymienić, a na teraz może coś tam z czymś połączyć i będzie ok, a w międzyczasie on pójdzie po nowy wyłącznik. Pozostał jeden problem do rozwiązania mianowicie, aby coś tam zmostkować trzeba by wyłączyć w ogóle prąd na całym piętrze a wyłącznik jest 3 piętra niżej. To trochę za daleko, a skoro „elektryka nie tyka” to raz dwa zrobimy na włączonym zasilaniu. No i szło dobrze, aż do momentu kiedy jeden z kabli zasilających został odkręcony. Jak już go nic nie trzymało to sobie ładnie zasprężynował i zatańczył po wszystkim co się dało.

  Pierwszy raz w życiu widziałem taki błysk, który oślepił mnie na kilka sekund, a hałas i strzały były tak potężne, że ludzie z najdalszych części biura przybiegli zobaczyć co się stało. W efekcie całe piętro zostało odcięte a smsy od serwerów zaczęły przychodzić koło 22:30 kiedy wróciło zasilanie (zwarcie miało miejsce o 14:30). Ciekawe było także zachowanie ochroniarza, który wjechał windą (jest zakaz w przypadku zagrożenia pożarowego) kiedy w dyżurce rozległ się alarm przeciwpożarowy z powodu dymu od palonych kabli.

  Dziś jest niedziela, jutro pierwszy dzień pracy po naprawie, ciekawe ile komputerów nie wstanie…..

  Będzie Pan Zadowolony w akcji.
  Będzie Pan Zadowolony w akcji.
  Related Posts with Thumbnails

  © odwiedź stronę http://maciejewski.org po więcej fajnych postów!

  Comments

  1. No co, elektryk był typowym przykładem pozytywnie myślącego
   pracownika. Nie piętrzył sztucznych trudności, nie wymyślał
   bezsensownych „a co będzie, jeśli?” tylko dynamicznie zabrał
   się za rozwiązywanie problemu.

   Macie teraz ten prąd? No właśnie – problem rozwiązał ;)

  2. Mamy, mamy, rano koleżanka blondynka nie miała ale na szczęście okazało się, że to tylko listwa wyłączona. Ciekawe było też tłumaczenie elektryka – „Wy mi dziękujcie, że tą zwarę zrobiłem, jak już wymieniliśmy wszystkie bezpieczniki to się okazało, że reszta kabli też ledwo się trzymała i była nadpalona więc mogliście się w weekend spalić – wisicie mi kawe” :D Jak narazie straty zerowe – wszystkie sprzęty elektryczne pracują :)

  3. Witam Kolego Bartoszu.

   Ja tam nie powierzam takich prac elektrykom. Swego czasu zrobiłem uprawnienia energetyczne, zarówno eksploatację jak i dozór. Na takie obejścia mam swoje prywatne rozwiązanie.
   Po prostu bocznikuję wyłącznik. Biorę pojedyncze kable Cu 4 mm kwadrat :-) , kabelki są zakończone kostkami pojedynczymi. Kolejność jest prosta. Najpierw podłącza się okablowanie od strony odbioru mocy, a potem kolejno kable od strony dostawy mocy. Kostki mają dodatkowo osłonki bakelitowe do zasłonięcia zakończeń kabli wystających poza kostkę. Wystarczą tylko gumowe rękawice i wkrętak izolowany, tzw. energetyczny. Można jeszcze kupić szczypce z całkowicie izolowanymi końcówkami. Zwarcia nimi nie zrobisz :-) , a odizolowany przewód masz czym uchwycić.
   Jak widać, wystarczy trochę wyobraźni i przewidywania. Potem już za każdym razem nie ma problemów :-)
   Na szczęście w firmach publicznych jeszcze są stanowiska elektryków i to ich problem jak usuną usterkę wadliwego przekaźnika :-)

   Pozdrawiam Kolegę i mam nadzieję, że nasz serwer jeszcze działa. To już ładnych kilka lat od czasu jak go kupiłeś.

   Do następnego.
   Zbigniew.

  4. Ho, ho, co za niespodzianka komentarzowa :) Co prawda niewiele zrozumiałem z wykładu elektrycznego ale wierzę, że jest to ściśle w/g zasad BHP i sztuki elektrycznej. Serwer sprawuje się nadzwyczaj dobrze, stara porządna robota SUNowa. Jeśli trzeba mogę dać shella itp, na razie jest to składowisko przydatnych plików i dostęp do irca :) Adres: spartacus.netbsd.pl. Również pozdrawiam!

  CommentLuv badge

  Add your widget here