NetBSD

  BSD Magazine #1

  W końcu jest!

  Dzisiaj rano po długim oczekiwaniu (w/g wydawcy egzemplarze wysłane do Japoni już dawno są na miejscu) przyszedł pierwszy numer BSD Magazine.

  Magazyn kosztuje 14.99 USD i jest dostępny tylko wysyłkowo. W prenumeracie kwartalnej kosztuje 40 USD za 4 numery, dlatego też zdecydowałem się na drugą opcję. Magazyn jest w całości po angielsku.

  Magazyn liczy sobie 66 stron. Nie jest to może oszałamiająca liczba, ale jest prawie bez reklam. Tylko 4 strony i gdzieniegdzie paski na 1/3 strony dotyczące BSDM. Do Magazynu dostajemy także tłoczoną płytę DVD z FreeBSD 7.0 + pfSense1.2 Firewall, Chstandard 6.0, SoftIntegration C++ Graphical Library, Blender 2.45, Python 2.3.

  Całość wydana na dobrej jakości papierze (śliski i błyszczący) z skromnym i lekkim layoutem, który jest bardzo przejrzysty i miły dla oka. Jedynie co mnie drażniło to, że na każdej stronie w rogu jest widoczny FreeBSDowy pokemon niezależnie czy artykuł jest o Free, Net czy Open – BSD. Chyba, że temat przewodni numeru to FreeBSD, ja jednak wolałbym żeby przy artykułach o NetBSD była flaga, a przy OpenBSD Puffy. Generalnie czepiam się, żeby było widać jaki jestem spostrzegawczy ;).

  Pierwszy numer zaliczyłbym zdecydowanie dla osób które chcą zaznajomić się z systami BSD. Dużo jest tutoriali i porównań dystrybucji desktopowych jak DesktopBSD i PC-BSD. Jest także opisana instalacja dołączonego Free przez Dru Lavigne. Nie zabrakło oczywiście zachęty dla użytkowników Windows Vista i mamy howto jak wykonać dual boot Vista-BSD.

  Z administracyjnych artykułów mamy o walce ze spamem na różne sposoby (PF, spamd, Greylisting itp). Jest też także o IDS przy pomocy Snorta i Sguil (podoba mi się ten artykuł ponieważ używam Snorta z Base (a dawniej Acid) i powoli już nie wyrabia)), jest też o pf, ale niestety tylko o NAT, także przykład sprowadza się do znanej wszystkim linijki z defaultowej instalacji pf ;) Mamy też opis jak postawić własny serwer jabbera (jabberd), szkoda, że nie ma opisu jak go pożenić z userami z Active Directory.

  Ze stajni NetBSD mamy bardzo długi i dokładny artykuł jak zainstalować nasz ulubiony system na NSLU2 czyli Network Storage Link od Linksysa. A to jak wiemy (instalowanie na dziwnych sprzętach/architekturach czy innych pleśniakach) jest ulubionym zajęciem userów NetBSD ;)

  Na koniec wywiad z Jeffem Robertsonem – developerem FreeBSD, na temat SMP i wspaniałej wydajności na wielokorowych procesorach, oraz krótko o co chodzi z Certyfikatami BSD.

  Myślę, że pierwszy numer może się podobać. Dla starych wyjadaczy będą to pewnie informacje wtórne, ale dla nowych będą bardzo przydatne. Patrząc na screeny zastanawiam się nawet czy nie wypróbować, któregoś z desktopowych BSD.

  Jeśli ktoś czuje się na siłach i ma coś ciekawego do napisania może się kontaktować na www.bsdmag.org lub pisać na editors@bsdmag.org.

  Na koniec warto także zaznaczyć, że cały numer został wydany przez polskie wydawnictwo Software, gdzie można także zamówić bieżący numer jak i kolejne.

  Mam nadzieje, że nie długo będzie także możliwość kupienia Magazynu w kioskach.


  Related Posts with Thumbnails

  Comments

  1. Dzieki ciupu ;]
   a magazyn :) bedzie co czytac, zabieram sie za szukanie .. bo kupic nie mozna

  CommentLuv badge

  Add your widget here