Job / Praca

  SSH dla Windows

  Od czasu do czasu potrzebuję coś z mojej workstacji będąc poza zasięgiem klawiatury. W przypadku sieci lokalnej zdalny pulpit sprawował się nawet nieźle pominąwszy rozwalanie całego desktopu z powodu różnicy w rozdzielczościach. Komplikacje są jednak wtedy gdy jestem poza firmą a różne oddziały posiadają przeważnie kiepskie łącza wraz z ledwo działającym blueconnectem na największych odludziach włącznie. Dodatkowo zalogowanie się do pulpitu to połowa sukcesu, trzeba potrzebne pliki później i tak wrzucić gdzieś na sieć i następnie ściągnąć do miejsca docelowego wystawiając je na krótki czas dla wszystkich.

  Dlatego też zainstalowałem OpenSSH dla Windows. Instalacja jest banalna jak to w Windowsie, klikamy dwa razy na plik z archiwum i wszystko dzieje się samo. Po instalacji w Program Files/OpenSSH mamy znajomo wyglądające drzewo katalogów. Jest etc, var, bin, usr itp.

  Pozostaje jedynie powiadomić nasz server ssh dla Windows jaki user może się logować (musi być to istniejący user lokalny lub domenowy. W tym celu z katalogu bin wydajemy polecenie:

  mkpasswd -d -u bartoszm >> ..\etc\passwd

  Powyższe polecenie odczyta moje hasło z Active Directory i przekonwerteruje do pliku passwd w Windowsie.

  Musimy także poinformować server jakie mamy grupy ponieważ po poprawnym zalogowaniu nie będzie umiał ustawić gid i odmówi dostępu:

  mkgroup -d >> ..\etc\group

  W przypadku ustawień dla komputera bez domeny zamiast -d podajemy -l.

  Pozostaje uruchomić tylko server – z lini poleceń net start opensshd

  Od teraz mamy bezpieczny dostęp do powłoki przez ssh, oraz do plików przez sftp.


  Related Posts with Thumbnails

  CommentLuv badge

  Add your widget here