Job / Praca

  AS/400 i JDE

  A teraz coś kompletnie z innej systemowej beczki. Od razu mówię, że nie jestem żadnym ekspertem jeśli chodzi o AS/400. Dla osoby, która używała i używa kilku systemów operacyjnych każdy nowy (i nie mówie o etnej dystrybucji linuksa) jest napewno ciekawy. AS/400 jest interesujący poprzez swoją inność.

  Przedewszystkim należy zacząć od tego że w ASie wszystko jest obiektem, i mam na myśli wszystko. Komenda jest obiektem, biblioteka jest obiektem, wygenerowany raport jest obiektem, wszystko co da się wymyślić jest obiektem :) Dlatego też, przynajmniej mi na początku dość trudno było myśleć o systemie jako zbiorze bibliotek z programami i plikami. Wiadomo, mamy Windows czy tam Unix jakiś, mamy dyski, partycje, litery dysków lub / jako root i pod nim kolejne katalogi. W ASie tego nie ma, jest główna biblioteka QSYS i pod nią kolejne podbiblioteki i wnich odpowiednie pliki i programy i koniec. Za to wyszukiwanie jakiegos pliku, lub zawartości w pliku trwa nie zmiernie szybko, właściwie wygląda to tak jakby wszystko było gdzieś zindeksowane. Poruszanie po systemie też wydaje się na początku dziwne, ponieważ wszystko opiera się na różnych menusach. Tak jest, nie mamy jakiegos menadżera czy lini komend w rozumieniu Unixowym. Wydaje się to może toporne, ale po chwili używania jest dość wygodne.

  Ekran powitalny JDEdwards na AS/400
  Ekran powitalny JDEdwards na AS/400

  Do zarządzania uzytkownikami mamy taki za to menus:

  Zarządzanie użytkownikami
  Zarządzanie użytkownikami

  Lista procesów ze znajomym oprogramowaniem – serwer WWW Apache.

  Lista procesów
  Lista procesów

  Status systemu:

  Status Systemu - mało miejsca na dyskach :/
  Status Systemu - mało miejsca na dyskach :/

  Z ciekawostek warto wymienić, że natywnym kalendarzem w JDE jest kalendarz Juliański w którym dzisiejsza data (18.07.2008) wygląda tak: 108200 – czyli 1 08 200, gdzie pierwsza cyfra oznacza stulecie (0 – XX wiek, 1 – XXI wiek), kolejne dwie rok (08 – 2008 wiadomo), a ostatnie trzy cyfry kolejny dzień roku. Jutro więc będzie juliańska data 108201. Może wydawać się to dość dziwne/ekscentryczne ale przy olbrzmiej ilości danych i dat format juliański idealnie rozróżnia co było wcześniej a co później. Łatwo jest też poprzez zwykłe dodawanie i odejmowanie szybko policzyć co było starsze/młodsze i o ile dni. AS/400 oczywiście dostarcza kalkulator dat :)

  Konwerter dat juliańskich <-> gregoriańskich
  Konwerter dat juliańskich gregoriańskich

  To co czyni ASa i JDEdwards wyjątkowym jako system ERP to jego szybkość. Baza 40 GB z 20 milionami rekordów i kilkudziesięcioma użytkownikami zalogowanymi naraz i mieliona 8 godzin dziennie w te i wewte praktycznie nonstop obsługuje jeden RISCowy procesor 1.5 Ghz :) Dane przechowywane sa w bazie DB2 400.

  Dla porównania mój Snort z Base gdzie jest 3 mln rekordów na 4x Xeon 3Ghz i 2 GB RAM, potrzebuje około 50 sekund dla jednego usera żeby wydobyć dane z MySQL :)

  Oprócz wspomnianego APACHE na ASie może jeszcze działać JAVA i baza ORACLE. System można także samemu rozbudowywać o nowe możliwości lub programy w języku RPG.

  Co jeszcze czyni AS/400 wyjatkowym? Niestety cena i to nie tylko oprogramowania. Zmiana dysków na większe (np 500GB) to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy dolarów. Tak samo procesor czy pamięć. Ale fakt, że tych zmian nie dokonuje się zbyt często. Powszechnie wiadomo, że AS/400 to najbardziej niezawodny system. Nie znalazłem żadnej komendy podobnej do uptime, a szukałem dość długo. Ale nie ma chyba takiej potrzeby bo raz uruchomiony AS jak go szlag nie trafi z powodu hardware’u lub awarii prądu działa sobie kilka(naście?) lat :)
  Related Posts with Thumbnails

  © odwiedź stronę http://maciejewski.org po więcej fajnych postów!

  Comments

  1. Witam CIe

   Mozliwe, ze zauwazylas, ze mozna tworzyc proste skrypty w VBscripts na AS400. Potrafisz cos takiego robic?

  CommentLuv badge

  Add your widget here