Internet

    Acer Aspire One i szyfrowanie AES w WPA2

    W ostatnim poście wspomniałem, że mam w końcu przyzwoity Internet w domu. Wyposażyłem się wobec tego w ruter ASUS WL-500gP V2 aby nie musieć trzymać cały czas komputera z NetBSD włączonego. Ruter bardzo polecam, nie dość, że można wgrać sobie OpenWRT to jeszcze ma ma dwa porty USB do których można podpiąć zewnętrzne dyski lub drukarki czy kamerki Internetowe, oraz wbudowanego klienta do downloadu (FTP,HTTP,BT) dzięki któremu ruter bez pośrednictwa komputera ściąga pliki na dysk.

    Wszystkie komputery i PS3 elegancko podłączyły się po ethernecie jak i po wifi do rutera, jedynie mój netbook – Acer Aspire One miał dziwny problem. Po podaniu odpowiedniego klucza pobierał adres przez dość długi czas, a następnie nie można było pingować nawet rutera o Internecie nie wspominając. Akurat tak się dobrze składa, że na A1 (konkretnie model AOA 150) mam także NetBSD i po wpisaniu wszystkich danych do wpa_suppplicant.conf sieć i Internet działały bez problemu, zatem problem leży po stronie Windowsa. Wyłączyłem wszystkie wirtualne interface’y które mogły powodować problemy (Cisco, TAP od OpenVPN’a i Bridge od Virtual Boxa) jednak sytuacja taka sama. Przeglądnąłem sekcje downloadu na acer.com ale najnowszy driver do Atherosa był dość stary i obecnie zainstalowany w moim A1.

    Drugą opcją było poszukanie sterowników do chipsetu na stronie producenta i to okazało się strzałem w dziesiątkę. Sterownik nie wiele, ale jednak nowszy, po zainstalowaniu i ponownym połączeniu się do sieci wszystko przebiegło znacznie sprawniej a co najważniejsze wszystko już działa.

    Nie wiem, dlaczego Acer przegapił tak ważną aktualizację, przecież nikt przy zdrowych zmysłach nie używa już szyfrowania WEP czy WPA1, a netbook bez możliwości podłączenia się do WPA2/AES traci dużo ze swojej mobilności. Mam nadzieję, że komuś przyda się link do tego sterownika kiedy doświadczy tego samego problemu :)

    Related Posts with Thumbnails

    © odwiedź stronę http://maciejewski.org po więcej fajnych postów!

    Comments

    1. Co do producentów, to na większości ich stron panuje ogromny bałagan. Prawdopodobnie sytuacja ze sterownikami jeszcze gorzej wygląda w przypadku Asusa czy HP.

      Znalezienie odpowiedniego modelu często zajmuje więcej czasu niż samo pobieranie sterowników. Dla zwykłego użytkownika strona HP jest zazwyczaj nie do przejścia.

      Najpraktyczniejsze rozwiązanie oferuje prawdopodobnie Dell w postaci wyszukiwania po „Service Tag”. Przeglądanie strony tego producenta to czysta przyjemność.
      .-= blinkkin´s last blog ..NetBSD w krzywym zwierciadle =-.

    2. HP faktycznie jest zabałaganiona, a dodatkowo komplikuje się jeszcze kiedy wiele urządzeń ma podobną nazwę i trzeba dopisywać „Laser Jet” „DN” itp. ASUS jest za to przeraźliwie wolny zdaża mi się z niego ciągnąć coś 10kB/s… Co do przyjaznych stron, a właściwie usług w przypadku Windows to IBMowy a właściwie Lenovovy Think Vantage System Update, chyba nie można tego bardziej uprościć, aplikacja inwentaryzuje sprzęt, i wyszukuje nowszy firmware, bios czy sterowniki, ściąga, updejtuje i rebootuje :)

    CommentLuv badge

    Add your widget here